Kurs recyklery
Każde szkolenie, które umożliwia zdobycie nowej wiedzy i kwalifikacji, jest bardzo cenne. Kursy obsługi maszyn specjalistycznych mają szczególne znaczenie - pozwalają bowiem nabyć unikatowe umiejętności potwierdzone uprawnieniami. Przykładem takiej maszyny jest z pewnością recykler - urządzenie stosowane często przy budowie nowych dróg. Sprawdź, jakie zadania można wykonywać za jego pomocą, a być może kurs na recyklery okaże się Twoją drogą rozwoju zawodowego.
Czym są recyklery?
Nazwa tej maszyny pochodzi od terminu "recykling", czyli ponowne wykorzystywanie pewnych materiałów. W przypadku budowy dróg mowa o starych nawierzchniach bitumicznych. Rozkruszone elementy asfaltu trafiają do komory, gdzie są podgrzewane przez palnik. Pod wpływem temperatury masa ulega uplastycznieniu, a ruch obrotowy bębna sprawia, że uzyskana masa jest gładka, bez pozostałości w postaci okruchów. W takim stanie może być ona ponownie wykorzystana do budowy drogi.
Wykorzystanie recyklerów pozwala obniżyć koszty budowy (nie trzeba zakupywać tak dużej ilości nowego asfaltu, a jednocześnie znika problem z gruzem po wyfrezowaniu starej nawierzchni). Z tego powodu stanowisko operatora takiego urządzenia jest pożądane w każdej firmie budowlanej. Z drugiej strony recykling asfaltu przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.
Jak ważne są recyklery przy budowie dróg?
Zakup recyklera oraz zatrudnienie specjalisty do jego obsługi to dość duża inwestycja. Czy zwróci się ona właścicielowi firmy? Szybko da się zauważyć oszczędności w postaci mniejszych zakupów asfaltu. Nie trzeba również opłacać utylizacji sfrezowanego asfaltu. Jednak warto również zwrócić uwagę na niższe koszty paliwa spowodowane mniejszą ilością przejazdów ciężarówek. Logistyka to często nie tylko największe wydatki firm budowlanych, ale także najczęstsza przyczyna opóźnień w oddaniu nowej drogi do użytku.
Z drugiej strony są także zyski wizerunkowe. Dzisiejsze społeczeństwo coraz częściej interesuje się ekologią i wybiera firmy przyjazne środowisku. Parcie społeczne i instytucjonalne w tym kierunku zmusza firmy do stosowania produkcji opartej między innymi na recyklingu. Dla przyszłych operatorów recyklerów oznacza to pewne, stabilne miejsce pracy.
Jak wygląda kurs?
Zajęcia w ramach kursu na operatora recyklerów podzielone są na trzy główne etapy. W części teoretycznej słuchacz zdobywa podstawową wiedzę z potrzebnego zakresu materiału. Natomiast zajęcia praktyczne uczą faktycznej obsługi fizycznego urządzenia. Dzięki temu uczestnik jest gotowy do egzaminu praktycznego, a następnie do wykonywania swoich obowiązków na terenie budowy dróg. Tym samym kurs stanowi kompleksowe przygotowanie do pracy w roli operatora recyklerów.
Zajęcia teoretyczne
Podstawą do zdobycia uprawnień operatora recyklerów jest wiedza teoretyczna. Wykłady wraz ze szkoleniem praktycznym i egzaminem odbywają się w ośrodku OSK Classic. Zajęcia teoretyczne obejmują taki materiał jak:
-
Użytkowanie eksploatacyjne maszyny, w tym także sprawdzanie stanu technicznego recyklera przed rozpoczęciem pracy.
-
Umiejętność korzystania z dokumentacji technicznej oraz poznanie podstawowych elementów urządzenia.
-
Podstawy elektroniki oraz wiedza z zakresu działania silników spalinowych.
-
Zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP).
-
Technologia robót budowlanych drogowych.
Zakres tematyczny jest zgodny z rozporządzeniem określającym warunki otrzymania certyfikatu, a w wielu miejscach nawet wykracza poza obowiązkowe ramy, aby nasi kursanci byli w pełni przygotowani do przyszłej pracy. Czas trwania wykładów pozwala na pełne zapoznanie się z omawianym zakresem tematycznym. W czasie szkolenia uczestnicy otrzymają także materiały szkoleniowe ułatwiające przyswajanie nowej wiedzy. Na koniec przewidziano również czas na zadawanie pytań.
Zajęcia praktyczne
Po zapoznaniu się z teorią przychodzi czas na zajęcia praktyczne, których celem jest zapoznanie uczestników z fizyczną budową i działaniem recyklerów. Każdy kandydat na operatora ma możliwość wykonania wszystkich czynności eksploatacyjnych, ponieważ szkolenie praktyczne odbywa się w małych, kilkunastoosobowych grupach. Jest to najlepsze przygotowanie do wypełniania w niedalekiej przyszłości obowiązków w pracy.
Egzamin końcowy
Kurs kończy się testem wewnętrznym. Warunkiem przystąpienia do niego jest zapisanie się na zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Czas trwania egzaminu praktycznego w formie ustnej jest uzależniony od typu kursu. Na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych nasz ośrodek wystawia certyfikat określonej specjalności, uprawniający do obsługi recyklerów drogowych. Jego koszt jest już zawarty w cenie kursu.
Jakie wymagania należy spełnić, by zapisać się na kurs?
Do szkolenia może przystąpić każdy chętny, który spełni trzy podstawowe wymagania:
-
Skończy 18 lat.
-
Posiada wykształcenie na poziomie przynajmniej podstawowym.
-
Posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora recyklera.
Zatem do kursu może przystąpić każda osoba, która chce poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Jednocześnie jest to również dobra okazja dla firm, by doszkolić swoich pracowników i zwiększyć elastyczność ekipy budującej drogi. Systematyczne szkolenia zwiększają bezpieczeństwo i efektywność pracy.
Dlaczego warto przystąpić do kursu na recyklery?
Co decyduje o popularności naszego kursu na operatora recyklerów w OSK Classic? Nasze szkolenia są dostosowane do Twoich potrzeb:
-
Zajęcia prowadzimy w trybie całodziennym lub weekendowym.
-
Atrakcyjna cena kursu to szansa na szybki rozwój zawodowy i zdobycie stabilnego zatrudnienia.
-
Nasi wykładowcy posiadają dużą wiedzę, którą w przystępny sposób przedstawiają na wykładach.
-
Zajęcia praktyczne z użyciem nowoczesnych recyklerów zapewniają odpowiednie przygotowanie do pracy przy budowie dróg.
Kurs na operatora recyklerów pozwala na zgłębienie tajników obsługi sprzętu specjalistycznego. Jest to ważna umiejętność, która stanowi mocną kartę przetargową na rynku pracy.
Skorzystaj także z innych naszych kursów
W OSK Classic prowadzimy także inne kursy, które mogą Cię zainteresować. Wszystkie cieszą się dobrymi opiniami naszych byłych kursantów. Szkolenie składa się zawsze z części teoretycznej i praktycznej, co pozwala osiągnąć optymalne wyniki. Ponadto każdy kurs kończy się egzaminem państwowym lub wewnętrznym, na którego podstawie wystawiany jest certyfikat. Zdobyte uprawnienia są akceptowane przez pracodawców w Polsce oraz za granicą. Dlatego też sprawdź całą naszą ofertę, a może jakiś kurs przypadnie Ci do gustu i pozwoli rozwinąć karierę zawodową.
Kiedy i gdzie?
Radzymin
ul. Kilińskiego 9A
07.09.2024r. godz. 8:00